Korduma kippuvad küsimused
Kuidas, kui palju ja millal peab valima ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekavast mooduleid?
Õppekava statuudi järgi on ülikooli lõpetamiseks vajalik võtta kokku 6 terviklikku 24 EAP moodulit, millele lisaks 12 EAP mahuga valikmoodul ning kõige lõpuks kaitsta lõputöö või sooritada lõpueksam.
Kohustuslikud on peaaine ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekavast vähemalt 4 moodulit: kaks alusmoodulit, kommunikatsiooniteaduste 1. suunamoodul ning ajakirjanduse või kommunikatsiooni 1. erialamoodul.
Vaadates ÕIS-ist "üliõpilase valikud õppekavas", on kohustuslikud moodulid genereeritud automaatselt. Sul tuleb tuleb teha vaid valik kas ajakirjanduse või kommunikatsiooni eriala vahel.
Pärast esimest aastat, mil alusmoodulid on läbitud, tuleb Sul valida teiseks aastaks kaks moodulit ja kolmandaks aastaks viimased kaks. Mida varem Sa oma suunamoodulid ära valid, seda parem, kuna mõningaid suuna- ja erialamooduli aineid hakatakse lugema juba esimesest õppeaastast.
Mis siis kui ma ei suuda kahe eriala vahel valikut langetada?
Kui Sa ei suuda otsustada, kas õppida ajakirjandus või kommunikatsiooni suunal, soovitame võtta mõlemat. Sellisel juhul jääb üks erialadest siiski esimeseks ja teine kõrvalerialaks. Õppides mõlemat eriala, ühte põhisuunal ja teist kõrvalerialana, kajastub lõpetamisel akadeemilisel õiendil näiteks: lõpetanud ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekava sotsiaalteaduse bakalaureusena ajakirjanduse erialal, kõrvaleriala kommunikatsioon.
Kui valida õppimiseks mõlemad erialad, siis sellisel juhul tuleb kindlasti sooritada mõlemad esimesed erialamoodulid, kus on vastava eriala alusained. Vale on valida näiteks ajakirjanduse 1. erialamoodul ja kommunikatsiooni 2. erialamoodul.
Kuna esimestel erialamoodulitel on ka kattuvad ained nagu teadustöö alused ja seminaritöö (kokku 6 EAP) asendatakse need kõrvalerialal teiste erialaliste ainetega meie õppekavast.
Väljastpoolt instituuti võid Sa võtta kaks vaba moodulit. Selleks, et lõpetamisel tuleks õiendile terviklik kõrvaleriala, peab sellelt alalt võetud olema aineid vähemalt 60 EAP (2x 24 EAP moodulit + 12 EAP valikmoodul).
Kuidas mõjutavad F või "mitteilmunud" ÕISis keskmist hinnet ja ülikooli lõpetamist?
Kui tegu ei ole kohustusliku ainega, saab ülikooli lõpetada ka ÕISis fikseeritud negatiivsete tulemustega. Negatiivsed tulemused ei kajastu ka akadeemilisel õiendil ega mõjuta ka kogu lõpetamise keskmist hinnet õiendil, mida arvestatakse mitmel pool magistriõppesse saamisel.
Negatiivsed tulemused mõjutavad jooksvat keskmist hinnet, mis läheb arvesse õppetoetuse taotlemisel. Silmas tuleks aga pidada seda, et kui tegemist on moodulisse kuuluva kohustusliku ainega, ei saa ilma positiivse tulemuseta moodulit "täis" ja ülikooli lõpetada.