"Mäletan, et hääl värises ja peopesad tõmbusid niiskeks, kui esimesel kursusel mõnekümnele inimesele ettekandega esinema pidin. Kuid pidev praktika raadios ja teles juba esimesest ülikooliaastast on mind tänaseks viinud esinema otse-eetrisse ligi sajale tuhandele."Eeva Esse Saatejuht, vilistlane (2012)
Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni bakalaureuseõppes võid spetsialiseeruda ajakirjanduse või kommunikatsiooni suunale või õppida mõlemat paralleelselt.
Ajakirjanduse suunal õpid leidma ja mõistma infot ning edastama seda tänapäevasel ja kaasahaaraval viisil. Õpid tegema nii traditsioonilisi ajalehe-, raadio- ja teleuudiseid kui ka digimeediasse sobivaid lugusid. Oma rolli paremaks tajumiseks ühiskonnas läbid üldharivaid aineid, mis hõlmavad sotsioloogiat, majandust, psühholoogiat, riigiteadusi jm. Suur roll on ka rakenduslikel ainekursustel, nt reporteritöö, meediakriitika, loovkirjutamine, uudise alused ja ajakirjanduslikud žanrid. Õppetöö käigus valminud lood pannakse üles ühiskonnateaduste instituudi portaali Peegel. Esimesest aastast alates saad käia praktikal õpitud oskusi järele proovimas – meie tudengid käivad praktikal nt Eesti Päevalehes, ERR-is, Postimehes, Delfis, Sakalas, TV3-s jm.
Kommunikatsiooni suunal õpid, kuidas sõnumeid edastada nii, et need saavutaksid soovitud eesmärgi. Oma silmaringi laiendamiseks läbid üldharivad ained, mis hõlmavad sotsioloogiat, majandust, psühholoogiat, riigiteadusi jm. Selleks, et Sinust saaks hea kommunikatsioonispetsialist, õpid lähemalt tundma, kuidas toimib ühiskond, kuidas edukalt planeerida kommunikatsioonitegevusi ja kuidas erinevaid huvipooli omavahel koostööle suunata. Teooria ja praktika käivad meie juures alati käsikäes. Oluline roll on praktilistel ainekursustel, nagu kuulamistreening ja intervjueerimine ning praktiline suhtekorraldus. Teisest aastast alates saad käia praktikal õpitud oskusi järele proovimas – meie tudengid käivad praktikal nt ministeeriumides ja teistes riigiasutustes, kaubanduskeskustes, suhtekorraldusbüroodes, moe- ja loomeettevõtetes, kõrgkoolides, meediaorganisatsioonide turundus- ja kommunikatsiooniosakondades jpm.
Õpid tegema uudiseid nii ajalehte, raadiosse, telesse kui ka digimeediasse. Praktilisi oskusi arendavad meediakriitika, loovkirjutamise jpm kursused. Kommunikatsiooni suunal õpid sõnumeid edastama nii, et need saavutaksid soovitud eesmärgi. Õpid edukalt kommunikatsioonitegevusi planeerima ja erinevaid huvipooli omavahel koostööle suunama.
Õppetööst saad hea ülevaate, kui tuled tudengivarjuks!
Loengud ja seminarid toimuvad tavapäraselt esmaspäevast reedeni. Ehkki õpingute jooksul saad nautida ka klassikalisi loenguid, on põhirõhk arutlustel, seminaridel ning koos kaaslastega suurtele küsimustele lahenduste otsimisel. Tööandjad peavad meie tudengite suurimaks tugevuseks head teoreetilist ettevalmistust ja analüütilist pilku, kuid juba õpingute algusest on sul võimalus teha päris asja – päris uudiseid, kommunikatsioonitööd päris organisatsioonides. Koostöö nii õppejõudude kui ka kaastudengitega toimub igas vormis – olgu selleks siis rühmatööd, teadusprojektides osalemine või oma väljaande loomine.
Täna tuleb ülikoolis palju ka iseseisvalt õppida ning oma õpingute planeerimine on Sinu võimalus ja kohustus. Ühiskonnateaduste instituudi sõbralik pere toetab Sind alati. Kõikide õppimisega seotud murede ja küsimustega ära karda pöörduda õppekorraldusspetsialisti poole, kelle uks on alati avatud – sõna otseses mõttes. Võid olla kindel, et õppetöö on vaheldusrikas ja samuti on kindel, et juba esimestel ülikoolikuudel saad mitmeid pakkumisi oma praktiliste oskuste rakendamiseks – tark tudeng haarab kinni igast võimalusest ennast mitmekülgselt arendada. Meil on küll tudengite päralt moodsa sisseseadega stuudio, aga kindlasti jõuad Sa ka kaamera ja mikrofoniga tartlasi „tülitama“.
Õppimiseks paremat kohta on raske leida – Toomemägi on igal aastaajal ilus! Kaunilt renoveeritud maja on mugav ja hubane. Meil on tudengitoad, raamatukogu, mõnusad auditooriumid ning ajakirjandus- ja kommunikatsioonitudengitele miljon pluss üks võimalust pakkuv stuudio. Ühistest üritustest meil puudust ei ole. Kevadgrilli teatakse palju kaugemal kui Tartu linnapiirid ulatuvad – see on hea võimalus vabas õhkkonnas suhelda õpingukaaslaste, õppejõudude ja meie vilistlastega. Soodsaid võimalusi kasulike tutvuste sõlmimiseks pakuvad lisaks kevadgrillile ka aastakonverentsid ning rebaste kastmine ja ristimine. Meie tudengite jalgpalliturniirid on samuti legendaarsed.
Vaata tudengite tehtud videot esimese aasta üliõpilastele:
Õppeaastasse mahub veel teisigi sündmusi, mis viivad kokku tudengid ja eriala parimad praktikud, kellest nii mõnigi võib olla Sinu homne tööandja. Ära maga maha tööandjate messi, akadeemilise ajakirjandusseltsi koosolekuid ega kommunikatsiooniklubi kohtumisi – need on kokkusaamised, mis on väärt ootamist ja osalemist. Otsi ühiskonnateaduste instituut üles Facebookist ning veendu ise!
Ajakirjanduse eriala vilistlased töötavad ajakirjanike, reporterite, toimetajate, saatejuhtide ning väljaandjatena suurtes ja väiksemates meediaorganisatsioonides ning produktsioonifirmades. Kommunikatsiooni suuna lõpetanud leiavad tööd pressiesindaja, teabespetsialisti, suhtekorraldaja või kommunikatsiooniassistendina nii riigi- kui ka eraorganisatsioonides. Meie lõpetajate seas on üha enam ettevõtjaid ja muudel kommunikatsioonierialadel töötajaid (nt professionaalne blogija, kommunikatsioonikonsultant, meediaanalüütik). Kui tahad saada tippspetsialistiks, tule pärast bakalaureusekraadi saamist meie juurde ajakirjanduse või kommunikatsioonijuhtimise magistriõppesse!
Mõned näpunäited edukaks kandideerimiseks ühiskonnateaduste instituudi bakalaureuseõppesse:
Mida hinnatakse?
Vaata videost, millised oskused ja teadmised sai ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekavalt värske vilistlane Maia Klaassen.
Aasta õppejõud 2020, sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel räägib, miks inimesed sotsiaalmeedias räuskavad:
Vaata, mida arvab Viktoria Ladõnskaja-Kubits Tartu Ülikoolist:
ESITA AVALDUS
Info sisseastumise ja õppimise kohta: Info programmi kohta:
Nele Nemvalts Külliki Seppel Tel 737 5355 kulliki.seppel [ät] ut.eenele.nemvalts [ät] ut.ee
Facebook Jälgi meid sotsiaalmeedias!
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.