"Magistriõpingud andsid mulle, kui kujunevale ajakirjanikule, võimaluse vaadelda, uurida ja mõtestada ajakirjandusmaailma ning näha seda selgema pilguga. Olen kindel, et magistrantuurile pühendatud kaks aastat andsid mulle eelise, mis täna väga kasuks tuleb – oskus mõelda, teha seda kiiresti ja rahulikult ning seejärel tegutseda.“
Mihkel Tamm, Eesti Päevalehe ja Delfi uudistetoimetuse juhataja, vilistlane (2016)
Magistriõpingute jooksul omandad mitmekülgse ajakirjanduse ja kommunikatsiooni valdkonna professionaali ettevalmistuse. Selle hulka kuuluvad: strateegiline mõtlemine, kriitiline pilk, oskus koguda ja kasutada andmeid, oskus jutustada lugusid mõjusal viisil, oskus kasutada multimeediavahendeid ja laialdased teadmised ühiskonna toimimise kohta. Lisaks teooriale saad kõike praktikas läbi proovida ning harjutada töötamist nii iseseisvalt kui ka meeskonnas. Loovtööd ja praktilised projektid toimuvad koostöös paljude partnerite ja praktikabaasidega üle Eesti. Näiteks tegid 2018-2019 õppeaastal tudengid praktikat Vikerraadio "Huvitaja" saates.
Õppetöö on korraldatud sessioonõppena, mis soodustab töötavatel spetsialistidel karjääri katkestamata oma teadmiste ja oskuste arendamist; bakalaureuseõppest otse tulnutel aga õpingute kõrvalt erialase kogemuse omandamist või programmis pakutavate praktikavõimaluste kasutamist.
Õppijatel on suur vabadus kujundada vaba- ja valikainete kaudu oma õpinguid soovitud suunas: kas arendada-lihvida teksti ja visuaali loomise või hoopis ärianalüüsi ja infosüsteemide alaseid oskusi; õppida tundma ettevõtluse aluseid, treenida vahetu suhtluse pädevusi või osaleda erinevatel teooriakursustel. Kui tahaksid õppekava ülesehitust ja oma valikuid täpsemalt mõista, võta ühendust õppekorraldaja Nele Nemvaltsiga (nele.nemvalts [ät] ut.ee).
Õppetööst saad hea ülevaate, kui tuled tudengivarjuks!
Õpe toimub sessioonidena kahel korral kuus neljapäevast pühapäevani. Õppesessioonide peamine väärtus on praktilise kommunikatsiooni ja produktsiooni professionaalne treening, õppejõudude vahetu tagasiside ning inspireerivad arutelud mitmekülgsete kaastudengitega. Uuri ka võimalusi läbida aineid e-õppena ja võimalusi välissemestri tegemiseks mõne partnerülikooli juures.
Õpingutes on suur roll grupitöödel, et arendada kommunikatsioonivaldkonnas olulist oskust – meeskonnatööd. Kõrges hinnas on aktiivõpe nii auditooriumis kui ka iseseisva tööna. Tudeng vastutab oma õppimise eest ise ja õppejõud on talle sel teel toeks juhendamise, väljakutsete pakkumise ja personaalse tagasisidestamise kaudu. Klassikalisi, ainult massiloengutest koosnevaid aineid, mis lõpevad kirjaliku eksamiga, ajakirjanduse ja kommunikatsiooni erialal ei viljeleta.
Ühiskonnateaduste instituut asub Tartu südames Toomemäel ja nii tähendabki ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistrantuur Tartus igapäevarutiinist väljatulekut ja sisukaid akadeemilisi nädalavahetusi inspireerivate kolleegide seltsis. Kvaliteetse heli- ja videotehnika ning tootmis- ja töötlusprogrammidega varustatud instituut võimaldab nii praktilist produktsiooni, kommunikatsioonitreeningut kui ka digiõpet. Instituudi teised magistrikavad toetavad tihedate koostööharjumuste teket nii sotsioloogide, ärianalüütikute kui ka sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika õppuritega.
Õpingud pakuvad mõnu arutelust, uutest avastustest ja loovast mõttetööst. Vilistlased on suure väärtusena välja toonud tiheda erialase suhtevõrgustiku loomise võimaluse.
Instituudil on välja kujunenud palju toredaid traditsioone, nt kevadgrill, kus tudengid ja vilistlased saavad vabas õhus(tikus) veeta aega praeguste või endiste õppejõudude ja kolleegidega. Viktoriini, Tubli Tudengi konkursi ja parimate õppejõudude valimisega peetakse meeles nii instituudi töötajaid, üliõpilasi kui ka vilistlasi.
Teine pika traditsiooniga sündmus on tööandjate mess, kus on tudengitel võimalik pidada koostööläbirääkimisi töö- ja praktikapakkujatega, kellest samuti on paljud meie enda instituudi vilistlased.
Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni valdkonnas on meie vilistlaste järele suur nõudlus. Vilistlased on suure väärtusena välja toonud võimaluse luua tänu õpingutele tihe erialane suhtevõrgustik. Nagu eelpoolgi öeldud, toetavad võrgustiku hoidmist ka ühiskonnateaduste instituudi iga-aastased traditsioonid – nt kevadgrill, tööandjate mess, erialakonverentsid ja külalisloengud. Pärast lõpetamist jätkavad paljud vilistlased instituudiga koostööd erinevates vormides.
Meie magistriõppe vilistlased töötavad edukalt meediaprofessionaalidena väga erinevatel ametikohtadel: peatoimetajatena, kommunikatsioonijuhtidena, ajakirjanikena, projektijuhtidena, konsultantidena, ettevõtjatena, loovjuhtidena jms. Teadushuvilised on oodatud õpinguid jätkama doktoriõppes.
Vaata, mida arvab ERRi endine korrespondent ja meie ajakirjanduse eriala vilistlane Piret Ehrenpreis Tartu Ülikoolis õppimisest:
Kas ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistriõpe on bakalaureuseõppe kordamine? Kuidas siduda omavahel töö ja õpingud? Miks on kasulik õppida nii ajakirjandust kui ka kommunikatsiooni? Sellest ja paljust muust räägivad ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistrandid Liisi Maria Muuli ja Siim Saavik. Küsimusi küsib bakalaureusetudeng Karoliina Hussar.
Vaata, mida räägib kommunikatsioonijuhtimise erialast vilistlane Martin Noorkõiv:
Esita avaldus
Info sisseastumise ja õppimise kohta: Info programmi kohta:
Nele Nemvalts Ragne Kõuts-Klemm Tel 737 5355 Tel 5346 0357 (3197)nele.nemvalts [ät] ut.ee ragne.kouts [ät] ut.ee
Facebook Jälgi meid sotsiaalmeedias!
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.