"Mitmekülgselt hariv ja laiahaardeline õppekava, mida võib võrrelda hea raamatuga. See haarab täielikult endasse, kuid ei avalda kõiki oma saladusi korraga, mistõttu jätab piisavalt mõtlemisruumi ning omandab kaugemale jõudes üha sügavama tähenduse."Eleri LillemäeTartu Ülikooli sotsioloogia magister, vilistlane (2017)
Miks ühiskond ei ole alati õiglane? Kuidas tehnoloogia muudab ühiskonda ja igapäevaelu? Õppimine infoühiskonna ja sotsiaalse heaolu õppekaval on probleemipõhine ja erinevaid õppevaldkondi lõimiv. Kogenud ja tunnustatud õppejõudude kaasabil õpid mõistma ja analüüsima infoühiskonna arengut ning tuvastama sellega seotud probleeme nii üksikisiku kui ka organisatsiooni ja ühiskonna tasandil. Õppetöö stimuleerib nii iseseisvat mõtlemist kui ka koosloomet. Õpingutel saad keskenduda sotsioloogia ja infoteaduste või sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika suunale.
Mõlema eriala üliõpilased saavad alates teisest aastast käia praktikal õpitud teadmisi ja oskusi järele proovimas. Meie üliõpilased käivad praktikal näiteks uuringufirmades (Praxis, RAKE jt), koolides, haiglates, vanglates jt riigiasutustes ning ka välismaal.
Õppetööst saad hea ülevaate, kui tuled tudengivarjuks!
Loe, mida räägivad ajakirjas Sotsiaaltöö magistrandid sotsiaaltöö ja -poliitika erialast!
Õppimine on õppijakeskne, kus kõige olulisemal kohal on loengutest ja õppematerjalidest saadud teadmiste mõtestamine seminarides ning eluliste olukordade lahendamine grupitöö toel. Õppetöö toimub üldiselt esmaspäevast reedeni. Osaliselt kasutatav e-õpe võimaldab oma aega paindlikult planeerida. Mõlemal erialasuunal toimub erialapraktika, mis ühendab õpitut päris eluga. Välja on kujunenud kindlad praktikapartnerid, kellega koos on võimalik harjutada tööks vajalikke oskusi.
Õpingute algul saad üldteadmised sotsiaalteadustest laiemalt (nende hulgas ka majandusest, psühholoogiast, riigiteadustest jms), mis avardavad silmaringi ja loovad vajaliku teadmistepagasi. Hilisem õpe keskendub spetsiifiliste erialateadmiste ja –oskuste omandamisele. Näiteks õpid töötamist indiviidi, pere või grupiga, kindlasti arendad suhtlemisoskusi. Lisaks õpid kavandama ja läbi viima sotsiaalteaduslikku uurimust, analüüsima andmeid jne.
Õppetöö koosneb loengutest, seminaridest, praktikumidest, kirjalikest töödest, kirjanduse lugemisest, iseseisvast tööst ning e-õppest. Ära karda mure või küsimusega pöörduda õppekorraldusspetsialisti poole.
Mõlemal suunal toimub erialane lühipraktika. Erinevate üliõpilasvahetuse programmide raames saad õppida ka 1–2 semestrit välismaal nii Euroopas kui ka kaugemal, näiteks Aasias või Ameerikas.
Õppimiseks on väärika ajalooga maja Tartu südalinnas Toomemäel. Lisaks erialaraamatukogule on meil tudengitoad, mõnusad auditooriumid ja korralikult sisustatud arvutiklassid. Instituudis on palju traditsioone: rebaste tutvumisõhtud, vanade õppematerjalide oksjon, jõulupidu jne. Kord kuus toimuvad hommikused kohvitunnid, kus saad arutleda päevakajalistel teemadel magistrantide ja õppejõududega. Märtsis kogunevad instituudi õppehoonesse tööandjate messile tipptegijad kõikidelt erialadelt ja pakuvad üliõpilastele oma ettevõtetes tööd ja praktikat.
Sotsioloogiaüliõpilaste Liidu (SÜLEM) või Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Seltsi (ESÜS) liikmeks astudes saad lüüa kaasa eriala kujundamisel ja populariseerimisel. SÜLEM korraldab regulaarselt olulistel teemadel arutelu- ja lauamänguõhtuid, väljasõite ja muud erialaselt põnevat. Samuti tegutseb Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Selts, kus arutletakse ühiskonnaprobleemide ja erialaste küsimuste üle ja korraldatakse temaatilisi üritusi.
Infoühiskonna ja sotsiaalse heaolu eriala lõpetajad töötavad ametites, kus on vaja ühiskonnas toimuvat analüüsida, selgitada ja suunata – infohaldurite, analüütikute, sotsiaaltöötajate, poliitika kujundajate ja korraldajatena. Meie vilistlased on nõutud väga erinevates organisatsioonides suurtest riigiasutustest ja omavalitsustest kuni ettevõtete, uuringufirmade ja kodanikuühendusteni. Kui tahad saada tippspetsialistiks, ootame sind edasi õppima kas sotsioloogia, sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika või info- ja teadmusjuhtimise magistriõppes!
Mõned näpunäited edukaks kandideerimiseks ühiskonnateaduste instituudi bakalaureuseõppesse:
Mida hinnatakse?
Vaata videot, mille tegid meie õppejõud koos tuntud Eesti muusikutega:
ESITA AVALDUS
Info sisseastumise ja õppimise kohta: Info programmi kohta:
Virge Näkk Ave Roots Tel 737 5935 Tel 737 6156virge.nakk [ät] ut.ee ave.roots@ut.ee
Merle Linno merle.linno [ät] ut.ee
Facebook Jälgi meid sotsiaalmeedias!
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.