"Vaadates sotsiaalvaldkonnas toimuvat, on selge, et keskendumine spetsiifiliste teenuste arendamisele, millest kasu saavad kitsad abivajajate rühmad, ei ole kestlik. Õppekava annabki teadmised, kuidas osata disainida kestlikke lahendusi kogukondade arendamiseks, et inimeste heaolu oleks tagatud."
Merle Linno Programmijuht
Oled kaalunud, kas anda abivajajale kala või õng, ning mõelnud, et õngede valik ja raha uute õngede ostmiseks on piiratud? Vahel ei ole pakutavad õnged üldse vastupidavad ega kestlikud, vaid reostavad keskkonda. Mõnikord saab kala ehk teistmoodi kui õngega. Võib-olla õnge vajaja ei tea, et õng on olemas naabril, tuttaval või võõral? Kui oled seda meelt, et võimalusi võib olla rohkem, kui ette kujutame, ning sinus on indu otsida ja leida uudseid lahendusi, siis vali kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu õppekava.
Kuna tuleviku tööturgu mõjutavad üleilmsed trendid, nagu demograafilised muutused, elanikkonna vananemine, aina paindlikum tööturg ja selle globaliseerumine ning ressursside puudus, kaasneb selle kõigega ebavõrdsuse suurenemine. See õppekava annab teadmised ja oskused, mis vastavad tuleviku tööturu vajadustele ja võimaldavad kiiresti muutuvas ühiskonnas kogukondi arendada.
Õppekava läbinu oskab arendada kogukondi kestlikult, arvestades nii kogukonnaliikmete ja keskkonna ressursse kui ka ühiskondlikke ja üleilmseid suundumusi. Ta tunneb põhjalikult tänapäevast sotsiaalteaduslikku kogukonnakäsitust, oskab kogukonna toimimist hinnata ja selle liikmetega koos lahendusi luua. Ta on omandanud oskused kavandada ja viia ellu meetmeid, mis lähtuvad nii inimeste heaolust kui ka keskkonna jätkusuutlikkusest – sellisel kujul ei paku neid oskusi ükski teine eestikeelne õppekava.
Õppetöö arvestab täiskasvanud õppija vajadustega ja on tihedalt seotud praktikaga. Töömaailma esindajatega tehakse koostööd konkreetsete kogukondade arendamisel ning sotsiaalsetele probleemidele uuenduslike lahenduste leidmisel (näiteks Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Sotsiaalse Innovatsiooni Labor, NULA ühiskondlike algatuste inkubaator).
Magistrikava läbinu suudab olla nii sotsiaalsete kui ka kogukondlike muutuste ellukutsuja ja eestvedaja.
Õpe toimub sessioonidena kaks korda kuus, tavaliselt neljapäevast laupäevani. See annab võimaluse õppida töötamise või muude kohustuste kõrvalt, aga tuleb arvestada, et iseseisvaks õppimiseks peab leidma aega ka õppesessioonide vahelisel ajal. Õppetööd saab kohandada, kui valida õppekava täitmiseks e-õppena loetavad ained. Samuti tasub kaaluda vahetussemestrit välismaal, mille jaoks on instituudil ja kogu ülikoolil head partnerid. Välismaal õppimisest saad lähemalt lugeda siit.
Õppetöös lähtutakse nüüdisaegsest õpikäsitusest ja täiskasvanud õppija vajadustest ning kasutatakse palju aktiivõpet. Vastastikusest teadmiste jagamisest tekkiv sünergia toetab õppijat oma sihtide seadmisel.
Õppetöö käigus moodustatakse õppijate kogukond – see annab hilisemaks tööeluks praktilise kogemuse, kuidas kogukondi luua ja arendada. Õppejõud on sama kogukonna liikmed ning toetavad õppijaid: nad juhendavad, pakuvad lahendamiseks ülesandeid ja annavad nii kollektiivset kui ka personaalset tagasisidet. Õppejõud on üliõpilase suunav partner, luues õppimist toetava keskkonna, kus teadmiste omandamine on meeldiv.
Paremat kohta õppimiseks on raske leida: meie hubane ja pika ajalooga maja asub Tartu südames Toomemäel. Peale loenguruumide on majas rühmatöö tegemiseks sobivad tudengitoad ja hästi varustatud erialaraamatukogu. Sellele pakub täiendust läheduses asuv ülikooli raamatukogu oma tänapäevase õpikeskkonnaga.
Meie inimesed on väga toetavad, kedagi ei jäeta murega üksi. Õppega seotud küsimustes abistavad üliõpilasi kogenud õppekorraldajad. Õppejõud on tegevteadlased ja õppetöösse kaasatakse aktiivselt ka eriala praktikuid.
Instituudi sõbralik õhkkond peegeldub muu hulgas populaarsetes ühisüritustes, nagu kevadgrill ja tööandjate mess. Kord semestris kohtuvad eri õppeastmete üliõpilased ja õppejõud kogukonna hommikukohvilauas, et arutleda päevakohaste teemade üle. Selliselt alguse saanud ideedest on sündinud nii õppetöö muudatusi kui ka põnevaid üritusi. Instituudi tegemistele lisaks saab osaleda üliõpilasorganisatsioonides ja lüüa kaasa Tartu elavas kultuuri- ja üliõpilaselus.
Õppekava lõpetanute töökohtade valik on lai, alates avalikust sektorist (kohaliku omavalitsuse asutused, ministeeriumid jm riigiasutused) ning lõpetades kodanikuühendustega, sest teadmisi ja oskusi, mida õppekava pakub, on võimalik paindlikult rakendada eri valdkondades. Lõpetanud on võimelised ka ise oma töökoha looma ja oskavad leida oma koha muutuva tööturu tingimustes.
Kuula taskusaadet, kus räägib programmijuht Merle Linno, mida oodata uuelt õppekavalt. Küsimusi küsib Sandra Saar.
Esita avaldus
Info sisseastumise ja õppimise kohta: Info programmi kohta:
Maia Klaassen Merle Linno Tel 737 5355 Tel 737 6158maia.klaassen [ät] ut.ee merle.linno [ät] ut.ee
Facebook Jälgi meid sotsiaalmeedias!
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.