Osalejad olid Tartu Ülikoolist, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustest, Kaitseressursside Ametist, Tervise Arengu Instituudist, Kaitseväe Peastaabist, Kaitseliidust, Rahvusvahelisest Kaitseuuringute Keskuses ja Kaitseministeeriumist.
Vebinari juhatas Halliki Harro-Loit. Aluseks oli SJKK nõukogu poolt kinnitatud kaitseministeeriumi haldusala sisendtabel SJKK uurimisteemadesse ja tegevustesse aastaks 2015.
Vastust otsiti peamiselt kahele küsimusele:
Sissejuhatusena tegi Avo Trumm, inspireerituna professor Pruulmann-Vengerfeldti inauguratsiooniloengust, lühikese kokkuvõtte sellest, mis on andmed ja kuidas andmetest konteksti asetatuna saab info. Trumm toonitas, et teadmispõhiste otsuste tegemiseks on vajalik info analüüs ja tulemuste viimine vastavate institutsioonide ning inimesteni.
Tiia-Triin Truusa kommenteeris 2015 aasta sisendtabelit. Arutelu erinevate uuringute ja andmete üle kaitsevaldkonnas toimus ettekande vältel jooksvalt.
Vebinari viimase ettekande tegi Kairi Kasearu, kes selgitas muu hulgas ka seda, kuidas valmikogumid ei pruugi alati olla ka ühe uuringu raames hästi võrreldavad. Ta tõi esile vajaduse muuta võimalikult paljud uuringud dünaamiliseks, et tulemused oleksid ka ajas võrreldavad ja järeldused valiidsed.
Vebnari käigus tulid arutluse alla mitmed kaitsevaldkonna inimressurssi puudutavad uuringud. Toodi välja, et spetsiaaluuring või ühekordne uuring on alati kontekstist mõjutatud, eriti kui uuritakse hoiakuid. Tõdeti, et andmeid kogutakse kaitsevaldkonnas palju, kuid puudub süsteemne inimressursi planeerimist toetav lähenemine. Oluline on pöörata tähelepanu sellele, et andmete töötlemine annaks lisandväärtuse, mida oleks võimalik kasutada sisendina otsustusprotsessis. Valdkonna siseselt tuleb leppida kokku punktides, kus oleks vaja pidevaid uuringuid, mis jälgiksid ka strateegilise inimressursi planeerimise seisukohast olulist dünaamikat.
Lepiti kokku vajaduses kaardistada erinevate registrite ristkasutamse vajadused. Andmekogude loomisel on lähtutud erinevatest eesmärkidest, mis võib muuta ristkasutuse väga keeruliseks. Lühidalt arutati ka võimalust lisada riiklikesse uuringutesse küsimus seotusest kaitseväega täpsemalt kui see praegu on.
Välja tuleb töötada süsteemne andme- ja infokogumise kava ja strateegia. Analüüsi vajab ka hetkel kehtiv seadusandlus.
SJKKi meeskond koostab lühiaruande, kus tuuakse välja inimressursiga seotud andmekogumise ja analüüsiga seotud kitsaskohad kaitsevaldkonnas.
Vaata konverentsi täispikkuses järele UTTV-s!
Konverentsi ettekanded:
Väärtused kaitsestrateegias ja teadmistepõhised otsused Halliki Harro Loit
Kaitseväe inimressursi jätkusuutlikkus: küsimused ja väljakutsed Avo Trumm
Meeste tervis: terviseuuringute ja ajateenijate üldfüüsilise testitulemuste näitel Leila Oja
Ajateenijate kehalise võimekuse dünaamika Veiko Park
Kuidas meediakampaaniad mõjutavad riskantseid harjumusi? Triin Vihalemm
Sotsiaalmeedia tsiviil-militaarvaldkondade vahelise sidususe suurendamiseks Pille Pruulmann-Vengerfeldt
(Sotsiaal)meedia paanika?! Andra Siibak
Militaartöökohtadelt vabatahtlikult lahkumise põhjused Hannes Rõõs
Veterani mõiste olulisus Tiia-Triin Truusa
Perekond ja tegevteenistus – ahned institutsioonid? Kairi Kasearu
Inimressurss kui eeldatav väärtus
Halliki Harro-Loit
Kaitseväe inimressursi jätkusuutlikkus:küsimused ja väljakutsed Avo Trumm
Andmete kättesaadavus ja vajadus strateegilise jätkusuutlikkuse terviseteemade käsitlemisel Leila Oja
Meeste tervis: rahvastiku terviseuuringute ja ajateenijate üldfüüsilise testi tulemuste näitel Leila Oja
Ajateenijate kehalise võimekuse dünaamika aastatel 2006–2014 Veiko Park, Kersti Kõiv, Leila Oja
Sotsiaalmeedia tsiviilmilitaarvaldkondade vahelise sidususe suurendamiseks Pille Pruulmann-Vengerfeldt
(Sotsiaal) meedia paanika?! Andra Siibak
„...arvasime, et ongi hambad, ongi üks mees vähem...“ Triin Vihalemm
Sõjaväelaste perede sidusus ühiskonnaga
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.