Teadustöö ühiskonnateaduste instituudis jaguneb kolme suuremasse valdkonda:
Ühiskonnateaduste instituudi mitmed teadlased tegelevad nn. seletava teaduse ehk alusteadusega. See osa meie teadusest on nii kirjeldav kui analüütiline. Me küsime "mis toimub?" ja "kelle vaatepunktist ning kuidas analüüsida?". Laias laastus uurime, kuidas kaasaegse ühiskonna protsessid mõjutavad ühiskonna struktuuride ja institutsioonide muutust; indiviidide ja kogukonna argielu.
Instituudi alusteaduslike uuringuid tutvustatakse peamiselt magistri- ja doktoriõppes. Meie erinevates uurimisprojektides saadud tulemusi tutvustatakse ja diskuteeritakse tudengitega läbivalt erinevates õppeainetes. Selle kaudu näitame üliõpilastele, millega meie teadlased tegelevad ja kinnitame tudengitele, et neile õpetatav tugineb teaduslikul tõestusel. Seejuures ei tutvusta õppejõud vaid enda tehtud teadust vaid ka naaberuurimisrühma teadust.
Ühiskonnateaduste instituudis tegeletakse läbivalt infoga, sellest andmete leidmise ja nende taga peituvate tähenduste selgitamisega. Peame oma üldpädevuseks kommunikatsiooni erinevate huvipoolte vahel ja oskust tähendusi koos luua. Uurime, millised on ühiskonnas toimuvate muutustega hakkamasaamise võtmepädevused ning milliseid pädevusi vajavad organisatsioonid, indiviidid ja uurijad.
Info, andmete ja tähendustega ning kommunikatsiooniga tegeletakse mingil määral meie kõigil õppekavadel. 2019. aastal toimus esimest korda vastuvõtt õppekavale "Ühiskonna ja infoprotsessie analüüs," mis seob sotsioloogia ja infoteaduste eriala oskused ja teadmised just andmetega töötamiseks. Kommunikatsioonipädevustele ja tähenduste koosloomele pannakse rohkem rõhku õppekavadel "Ajakirjandus ja kommunikatsioon" nii bakalaureuse- kui magistriastmes ning valdkonnaülesel magistrikaval "Muutuste juhtimine ühiskonnas".
Tudengid saavad meil õppides pädevused, mis on seotud:
Osa meie teadustööst keskendub suurtele sotsiaalsetele riskidele ja probleemidele lahenduste leidmisele. Siin on lähenemine normatiivne ja eesmärk vastata väljakutsetele. Me uurime, milliseid riske ja probleeme põhjustavad kaasaegse ühiskonna protsessid; milleks on vaja valmis olla, kui „asjad on halvasti" ja kuidas probleeme proaktiivselt lahendada, soovitavad muutust esile kutsuda. Selles lähtume baasväärtustest: ökoloogiline ja sotsiaalne õiglus ning kestlikkus.
Sotsiaalstele riskidele ja probleemidele lahenduste otsimine on kõigis õppekavades läbiv teema tudengite praktiliste projektide kaudu. Neis analüüsitakse ja pakutakse lahendusi ühiskondlikele probleemidele. Eriti olulisel kohal on see bakalaureusekava "Infoühiskond ja sotsiaalne heaolu" sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika suunal. Samuti on käimas uue magistrikava "Kogukondade arendamine ja sotsiaalne heaolu" arendamine, mis on samuti suunatud sotsiaalsete kitsaskohtade lahendamisele.
Tahaksid meiega koos teadust teha, mõne uuringu läbi viia või hoopis meile õpetama tulla? Pöördu oma ideega meie teadus-arenduskorralduse spetsialisti Regina Lapi poole. Temaga saad ühendust meilitsi regina.lapp [ät] ut.ee või telefonil 737 6596.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.