Siit leiab rahvusvahelised projektid, mis on TÜ ühiskonnateaduste instituudis läbi viidud.
Rahvusvahelise projekti EU Kids Online raames laste internetikasutuse Eesti uuringu elluviimine, sh sellega seotud küsitlusuuringu korraldamine, uuringu tulemustel põhinevate analüüside ja aruannete ettevalmistamine ja tulemustel põhinevate ettekannete pidamine.
CATCH-EyoU projekt analüüsib Euroopa riikide noorte kaasalöömist ühiskonnaelus ja poliitilisi hoiakuid. Projekt koosneb kaheksast osauuringust, mis loovad nii kvalitatiivsete kui kvantitatiivsete meetodite abil mitmekihilise ja kontseptuaalse teadmise noortepõlvkonna vaadetest ja ootustest ühiskonnale ja Euroopale. CATCH-EyoU uuringutulemused aitavad paremini mõista noorte ühiskondlikku kaasatust ning võimalusi, kuidas tuua Euroopa Liit selle kodanikele lähemale. Projekti eesmärkideks on panustada teaduslikku teadmisse noorte kodanikuaktiivsuse kohta ning teha uuringute põhjal ettepanekuid ja soovitusi poliitikakujunduseks ja sekkumisteks nii Eesti kui ka Euroopa tasandil.
Projekt kuulub mainekasse Horisont 2020 programmi ning sellesse panustavad kaheksa riigi ülikoolide teadlased. Euroopa Komisjoni rahastatavat projekti koordineerib Bologna ülikool Itaaliast ning selles osalevad Örebro ülikool Rootsist, Friedrich Schilleri ülikool ja Jena ülikool Saksamaalt, Ateena ülikool Kreekast, Porto ülikool Portugalist, Masaryki ülikool Tšehhist, Londoni majandus- ja poliitikateaduste ülikool Suurbritanniast ning Tartu ülikool Eestist. Lisaks osaleb projektis noorteühendus Forum Nazionale dei Giovani Itaaliast.
Projekt toimus 1. septembrist 2015 kuni 31. augustini 2018.
Projekti koduleht: http://www.catcheyou.eu
Projekti Eesti tiimi kuulusid: Veronika Kalmus, Ragne Kõuts-Klemm, Mai Beilmann, Katrin Kello, Andu Rämmer ja Signe Opermann.
2015- 2016
SOTSIAALTEADLASTE KOOSTÖÖ ÖKOKOGUKONDADEGA
Ühiskonnateaduste instituudi sotsialtöö õppetool osaleb innovaatilises rahvusvahelises projektis SIBREC - Social Inclusion in the Baltic Sea Region Through Ecovilllages & Communities.
Projekt tegeleb nende inimeste kogukonda suurema kaasatusega, kes on oma terviseolukorra tõttu ühiskonnas marginaalses positsioonis. Eesmärgi nimel ühendatakse sotsiaalvaldkonna ja ökokogukondade arendajate teadmised.
SIBREC projekt kestab 12.2015 – 12.2016
SIBREC projektis osaleb 7 organisatsiooni ja 5 riiki. Projekti koordineerib Relearn Suderbyn (Rootsi), partneritena osalevad Tartu Ülikool, Mykolas Romeris Ülikool (Leedu), Baltic Ecovillage Network, Latvian Community Initiatives Foundation (Läti), Transition Järna (Rootsi) ja Resource (Venemaa). Projekti rahastab Swedish Institute.
Projekt on seotud magistriõppe ainega SHSS.02.008 Rahvusvaheline sotsiaalpoliitika, rahvusvaheline sotsiaaltöö ja kogukonnatöö. Kursuse raames viiakse läbi uurimus, otsitakse häid praktikaid rehabilitatsiooni (green rehabilitation) ja kogukonda kaasatuse valdkonnast ning koostatakse infomaterjal.
SIBREC projekti meeskond: Dagmar Narusson (dagmar.narusson [ät] ut.ee) ja Hans van Ewijk (hans.van.ewijk [ät] ut.ee.).
PARTNERID
TWELVE on rahvusvaheline Euroopa Nõukogu poolt finantseeritud tegevusprojekt, mis viiakse läbi kuues EL riigis. Projekti peamine eesmärk on panustada Lapse õiguste konventsiooni artikli 12 elluviimisele alaealiste õigusemõistmise vallas Euroopa tasandil kooskõlas konventsiooni üldkommentaariga nr 14 (2013). Selleks arendatakse välja multidistsiplinaarne koolitusprotsess, et tugevdada ja harmoniseerida eri valdkondade spetsialistide oskusi ja võimeid laste õiguste ja spetsiifiliste vajaduste arvestamisel nii, et see oleks lapsest lähtuv, kaasav ja toimiv. Projekti keskmes on seadusega pahuksis oleva lapse kohtlemine.
Projekt tugineb kolmele omavahel seotud sambale:
Projekti meeskond Eestis; Judit Strömpl (vastutav täitja), Anita Kärner, Dagmar Narusson
2012-2015
Arvutiteaduste projekt – sotsiaalinformaatika Projekti raames kogutakse turvalise ühisarvutuse tehnikale võimalike tulevaste kasutajate vaatenurki tehnoloogia rakendatavuse kohta nende valdkonnas. Konstruktiivse tehnoloogiahindamise lähenemine, mille eesmärk on mõjutada tehnoloogiad kujunemisprotsessis ning anda võimalike kasutajatelt sisendit tegelike probleemide näol. Uurimismeetodiks ekspertintervjuud võimalikult erinevate elualade esindajatega.
MSHZU12009R
Pille Pruulmann-Vengerfeldt
2011-2014
Analüüsitakse kohalike heaolusüsteemide mõjusid naiste tööhõives osalemisele ja kuidas tööhõives osalemine mõjutab inimeste eluteed, muudab ühiskonna sotsiaalse ebavõrdsuse struktuuri, ühiskonna sotsiaalset sidusust. Keskendutakse kahele naiste tööhõivet mõjutavale asjaolule: laste ja eakate hoolduse korraldus ning kapitaliinvesteeringud haridusse ja elukestvasse õppesse. Projektis uuritakse ka kohalike poliitikute autonoomsust erineva tasandi poliitikate kujundamisel, arvestades kohalikku kultuuritausta. Analüüsitakse poliitikate ülekandmise võimalusi ühest kultuurikontekstist teise. Projekti poliitikaväljundiks on tõenduspõhiste soovituste väljatöötamine kohalike heaolusüsteemide täiustamiseks, mis omakorda aitavad kaasa kohaliku tasandi majanduskasvule, naiste tööhõivesosalemisele ja üldisele ühiskonna sidususele.
MSHSS10196R
Dagmar Kutsar
Projekti III etapis jätkub küsitlusandmete analüüs ja tulemuste publitseerimine, lisaks viiakse läbi kvalitatiivsed uurimused mõistmaks, kuidas lapsed ise online-riske tõlgendavad. Luuakse ka online-andmebaas Euroopas läbi viidud laste interneti- ja mobiilikasutuse alaste uurimuste kohta.
Uurimistulemuste põhjal antakse soovitusi laste internetiturvalisuse ja meediakirjaoskuse edendamiseks. Projektiosalised kutsuvad dialoogis osalema ka laiemat avalikkust, praktikuid ning teisi teadlasi.
Projektis osalevad: Pille Pruulmann-Vengerfeldt, Andra Siibak, Maria Murumaa, Kairi Talves, Inga Kald, Kersti Karu, Lennart Komp, Marianne Võime
Projekti kodulehekülg
Projekti eestikeelne kodulehekülg
Veronika Kalmus
2014-2016
The aim of this project is to improving international juvenile justice standards to protect the needs of incarcerated children. The project will culminate in a practical Guide to be used by professionals when visiting centers where children are being deprived of their liberty, particularly juvenile detention facilities. A product of extensive research and input from lawyers, academics, juvenile justice experts, etc., the guide will serve as a valuable resource for those seeking to curb the harmful practices levied upon juvenile detainees. The guide will be disseminated throughout EU Members States in brochure form, as well as in web format. This report will enhance the coordination of Member States in their juvenile justice policies and harmonize practices between existing monitoring bodies. During a final conference, the guide will be presented to Member States and experts of the monitoring bodies. The participating countries are: Austria, Belgium, Estonia, France, Ireland, Italy, Latvia, Luxembourg, Netherland, Poland, Romania, Spain, United Kingdom and Serbia, The Council of Europe in an associate partner.
MSHUH14031
Judit Strömpl
Koordinaator: Erich Brost Institute gGmbH, Dortmund. Konsortsium koosneb 13 maa ülikoolidest ja uurimisasutustest (Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Soome, Austria, Šveits, Poola, Jordaania, Tuneesia/Prantsusmaa, Holland, Rumeenia, Suurbritannia, Eesti).
Projektis käsitletakse võrdlevalt meedia eneseregulatsiooni mehhanisme kui meedia pluralismi indikaatoreid. Selgitatakse nii traditsioonilisi eneseregulatsiooni süsteeme (pressinõukogud, eetikakoodeksid jms) kui uue meedia eneserefleksiooni ja -regulatsiooni, mis on hakanud kujunema Internetis (nt meediakriitilised blogid, online ombudsmanid jms).
2010- 2013
Konsortsium koosneb 14 maa ülikoolidest ja uurimisasutustest
Projekti eesmärk on selgitada välja faktorid, mis edendavad või takistavad meediapoliitikate arendamist sõltumatu ja vaba meedia toimimiseks. Projekt kombineerib konkreetsete maade uuringud meediasektorite ja meediateenuste võrdleva analüüsiga ning uurib meediapoliitilisi praktikaid arenenud EÜ maades ning mitteliikmesmaades.
Projekt vaatleb, kuidas riiklikud ja mitteriiklikud visioonid meedia rollist kaasaegses ühiskonnas mõjutavad vastavate normide kehtestamist. Detailselt uuritakse, kuidas selliste organisatsioonide nagu Euroopa Nõukogu ja Euroopa Liit tegevus mõjutab meediaregulatsiooni erinevates maades.
Keskne oletus on, et kohalikud majanduslikud, ühiskondlik-poliitilised ja kultuurilised iseärasused mõjutavad tugevasti seda, kuidas õiguslikke norme tõlgendatakse ja kehtestatakse, kuidas neid mõistetakse ja vastu võetakse ning järgitakse. Projekt uurib ka, kuidas uute meediateenuste poolt loodud võimalused ja väljakutsed mõjutavad meedia vabadust ja sõltumatust.
VAATA LÄHEMALT
MSHZU10030R
Halliki Harro-Loit
2013
Euroopa Sotsiaaluuringu 7. vooru kognitiivsete intervjuude teostamine.
MSHSS13069
Mare Ainsaar
2009-2012
MOBILITAS grant, projekt nr MJD18
Social Network Sites have gained in popularity around the world. Examples include global giants, such as Facebook, and national or regional Social Network Sites, such as rate.ee in Estonia and werkennt-wen.de in Germany. The aim of the proposed research project is to gain a better understanding of both the economic and cultural processes associated with the increasing popularity of Social Network Sites.
MJD18
Ulrike Rohn
2010-2012
Euroopa Komisjoni finantseeritud projekt, projekti juht Wiemer Salverda, director of the Amsterdam Institute for Advanced Labour Studies, Amsterdami Ülikool, projekti nr FP/-SSH-2009-A. Projekt keskendub sissetuleku/heaolu/hariduse ebavõrdsusele ning sellega seotud sotsiaalsetele/poliitilistele/kultuurilistele mõjuteguritele.
Uuringus osaleb kokku 26 riiki. Projekti käigus uuritakse erinevusi maade sees ja maade vahel. Sotsiaalsetest teguritest uuritakse juurdepääsu haridusele, individuaalseid töövõimalusi, elustandardit ja deprivatsiooni, sotsiaalset sidusust jms.
Anu Masso
Projekt tegeleb Interneti ahistamise probleemi analüüsiga nii ahistajate kui ohvrite vaatenurgast. Kasutatakse teaduskirjanduse analüüsi ning fookusrühmaintervjuusid erinevate sihtrühmadega. Projekti tulemusel valmivad teadusartiklid ja avalikuks kasutamiseks olev andmebaas.
Uuringu rahvusvaheline kodulehekülg
MSHSS10025
2008-2011
Töö objekt ja eesmärk: kriisikommunikatsiooni kvaliteedi auditi metodoloogia (scorecard) väljatöötamine kriisieelse, kriisi ja kriisijärgse faasi jaoks. Pro- ja reaktiivne erinevate sihtgruppide teavitamine, indiviidide ja erinevate sihtgruppide teabe vastuvõtt kriisieelses, kriisiaegses ja kriisijärgses situatsioonis, kriitilised faktorid massimeedias levitatava teabe puhul.
Oodatav teadustöö tulemus: tasakaalustatud scorecard‘i väljatöötamine kriisikommunikatsiooni eest vastavate võimustruktuuride ja organisatsioonide jaoks, selle meetodi kasutuse piloteerimine.
VAATA LÄHEMALT!
MSOZU07230R
Kriisikommunikatsiooni jagatakse kolmeks etapiks: kriisieelne, kriisiaegne ja kriisijärgne kommunikatsioon. Igal etapil on kommunikatiivsed ülesanded veidi erinevad ja hindamiskaart võimaldab hinnata just seda, kas ja kuivõrd on organisatsioon valmis kommunikatsiooni korraldma erinevate kriisi etappidel.
Projekt on valminud viie organisatsiooni koostöös: Jyväskylä Ülikool (projekti juht); Tartu Ülikool, Gen-Gurioni Ülikool (Ben-Gurion University of the Negev); Pelasstusopisto (Emergency service college) Soomes ning NTNU – Trondheimi Norra Teaduse ja Tehnoloogia Ülikool.
MSHZU07230R
2009-2011
EU Kids Online II, mida finantseerib Euroopa Komisjoni programm Turvalisem Internet Pluss, püüab suhestada online-riskid ja -võimalused laste argipraktikatega, puudutades teemasid nagu seksuaalse alatooniga ja vägivaldne sisu, kiusamine, internetisõltuvus ning turvalisus jututubades ja sotsiaalsetes võrgustikes, ning pöörates tähelepanu ka laste kogemustele mobiiltelefonidega.
Vaata ka: http://eukidsonline.ut.ee/
2005-2010
Projekti eesmärk on edendada kõrgetasemelisi võrdlusuuringuid Euroopas sotsiaalse sidususe ja seda mõjutavate tegurite valdkonnas: toetada uusi uurimiskeskusi, luua koolituste infrastruktuur ning võimalused noortele teadlastele rahvusvaheliste võrdlusuuringute alal.
MSOSS05185R
2009-2010
Uuringus osalevad: La Cantine (projekti koordinaator), Nehru University, Roskilde University, ICM University of Warsaw, Iwano Franko Lviv National University, Communication Observatory of Portugal, University of Bergen, University of Galatasaray, Université ouvert de Catalogne, University of the Philippines, University of Johannesburg, World Internet Institute, World Internet Project.
Uuringu eesmärk on 13 riigi võrdluses uurida visuaalset enesepresentatsiooni sotsiaalsetes võrgustikes (Facebook, MySpace, jne).
Andra Siibak
2007-2009
Projekti raames uuriti ebasoodsates naabruskondades elavate alaealiste igapäevaseid kogemusi eakaaslastevahelise vägivalla kohta avalikus ruumis. Võrdlusuuringut viidi läbi neljas Euroopa riigis: Austrias, Eestis, Soomes ja Suurbritannias. Tulemused on avaldatud kogumikus: Riepl, Barbara; Williamson, Howard (toim) (2009). Portraits of Peer Violence in Public Space. Experiences from Young People in Four Localities in Europe. Vienna: Austrian Institute of Youth Research.
MSOSS07042
Töö eesmärgiks on koguda ja analüüsida laste, noorukite ja naiste vastase vägivallaga seotud seadusandlust, poliitikaid, statistikat ja teostatud uuringuid. Töö tulemusena valmib ülevaade antud probleemi hetkeolukorrast ning analüüs (Eesti) seadusandluse vastavusest ELi direktiividele, mille alusel töötatakse välja soovitudes ja ettepanekud EL Nõukogule.
MSOSS08014
Kadri Soo
Projekt on nelja EL riigi koostööprojekt (Hispaania, Eesti, Itaalia, Soome). Koordinaatoriks on Hispaania organisatsioon SURT (Association of Women for the Labor Insertion). Eesmärgiks on välja töötada indikaatorid vägivalla mõju hindamiseks. Naistevastase vägivalla mõju hindamise metoodika arendamine on uudne lähenemine vägivallauuringutes. Lisaks naistevastase vägivalla olukorra kaardistamisele ja analüüsile kogutakse ka uusi andmeid.
MSOSS07091
Anu Laas
Projekti käigus võrreldakse kuue Euroopa riigi sotsiaalhooldustöötajate koolitusnõudeid: pädevusi, oskusi, teadmisi. Valmib elektrooniline abivahend, mis võimaldab saada ülevaate erinevate riikide nõudmiste kohta sotsiaalhooldustöötajana tööle asujale. Projekti eesmärgiks on kaasa aidata töötajate mobiilsusele ja parandada hariduse kvaliteeti sotsiaalhoolekande töötajate seas.
MSOSS08011
Reeli Sirotkina
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.