Algav MEDIADELCOM projekt uurib arutleva kommunikatsiooni võimalusi
Märtsiga alustasid Tartu Ülikooli ajakirjanduseuurijad tööd Horizon 2020 projektiga MEDIADELCOM (Critical Exploration of Media Related Risks and Opportunities for Deliberative Communication), mis on üks kolmest tänavu Euroopa Komisjoni 3 miljoni euro suuruse rahastuse saanud uurimisprojektist. Projektis töötavad ühiselt 17 partnerit 14 riigist, Tartu Ülikoolis juhib seda ühiskonnateaduste instituudi professor Halliki Harro-Loit.
Arutleva kommunikatsiooni eelduseks kaasaegses meediastunud ühiskonnas on uudismeedia võimekus varustada ühiskonda tõese informatsiooniga ja luua foorum arutlevale avalikkusele, aidates nii kaasa probleemide lahendamisele ja ühiskonnale oluliste otsuste tegemisele. Praegune ultraparempoolsete ja populistlike jõudude populaarsuse kasv eriti Kesk- ja Ida-Euroopa endistes sotsialismimaades (Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Eesti), nii nagu ka Brexit, näitab seda, et Euroopa rahvaste ühised väärtused ja eesmärgid ei ole enam endastmõistetavad. Digirevolutsioon on lisanud teabe edastamise viise ja võimalusi, muutnud inimeste meediatarbimist, aga loonud ka tingimused valeinfo levitamiseks ning ühtlasi avalikkuse ja inimeste manipuleerimiseks. Kiirelt muutuv meediakeskkond loob seega arutleva avalikkuse jaoks nii uusi võimalusi kui ka uusi riske.
MEDIADELCOM keskendub nende võimaluste ja riskide määratlemisele ja mitmekülgsele analüüsile, ning vastavate arengustsenaariumide modelleerimisele. Arengumudelid annavad meediapoliitika kujundajatele vahendi informeeritud otsuste tegemiseks, mis looksid arutleva avalikkuse jaoks soodsa meediakeskkonna demokraatlike väärtuste ja praktikate toestamiseks.
Lisateave: Urmas Loit, projekti kommunikatsioonikorraldaja, urmas.loit [ät] ut.ee