Autor:
Eesti noorte teaduste akadeemia

Kaks meie instituudi teadlast on valitud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeks

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) üldkogu valis detsembris uusi liikmeid. Teiste hulgas võeti organisatsiooni vastu TÜ ühiskonnateaduste instituudi ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma-Kadakas ja empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Mai Beilmann. 

Ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma-Kadakas on lisaks õppejõu- ja teadlaskarjäärile töötanud 15 aastat teadusajakirjanikuna ning olnud ajakirjanduspraktika ja teaduskommunikatsiooni konsultant. Himma-Kadaka sõnul hindab ta kõrgelt võimalust olla prakadeemik, ehk korraga nii teadlane kui praktik. Seega plaanib ta ENTA liikmena soodustada ka noore teadlase karjääritee mitmekesistamist:

Praegu seavad karjääritee ülikoolid, oma huvidest ja üsna jäigast akadeemilisest süsteemist lähtuvalt. (...) Oluliselt parem oleks, kui noorte teadlaskarjääri hindamise (sh projektitaotluste jmt) puhul hinnataks rohkem ka panust ühiskonda ning segakarjääre, kus võrdväärselt väärtuslikud on õppetöö, ühiskondlik panus, ettevõtluskoostöö ja rakendusuuringud.  

Marju Himma-Kadakas, ajakirjandusuuringute kaasprofessor ja ENTA värske liige

Marju Himma-Kadaka veel üks eesmärk noori teadlasi toetavas organisatsioonis on edendada arutlevat teaduskommunikatsiooni. See lähtub küsimustest, kellele võiks teadusest kasu olla, miks ja kuidas auditooriumini jõuda. Prakadeemiku sõnul oleks sellisel moel võimalik muuta uurimisprojektide kommunikatsioon tõhusaks ning teadlastele jõukohaseks. 

 

Empiirilise sotsioloogia kaasprofessori Mai Beilmanni sõnul on ENTA liikmeks valimine nii rõõmustav kui kohustav:

Ühelt poolt on see tunnustus senise töö eest teaduse ja ühiskonna teenimisel, kuid teiselt poolt kohustab veelgi enam nii ühiskonnas uuringutarkust jagama kui ka juhtima tähelepanu probleemidele Eesti teaduskorralduses. ENTA pakub head platvormi mõlema nende kohustuse täitmisel.

Mai Beilmann, empiirilise sotsioloogia kaasprofessor ja ENTA värske liige

ENTA liikmeks kandideeris sel aastal 28 noorteadlast. ENTA presidendi Toomas Vaimanni sõnul olid käesolevad valimised vägagi keerulised, kuna konkurents oli tihe.

ENTA on 2017. aastal asutatud iseseisev mittetulundusühing, kes on keskendunud noorteadlastega seotud teemadele. Ühingu eesmärk on olla Eesti noorte teadlaste häälekandja ühiskonnas ja esindada nende huve.

Janar Pekarev kaitseb doktoritööd „Military AI and autonomous weapon systems: an interdisciplinary exploration of ethical, legal, and sociological aspects“

Janar Pekarev kaitseb doktoritööd „Military AI and autonomous weapon systems: an interdisciplinary exploration of ethical, legal, and sociological aspects“.
Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“